Hupsutuskakku
arvosana4/5
Useita tunteja
Korkeassa suklaakakussa on makea kreemipinta, välissä limellä mehustettuja mansikoita ja päällä komea keko herkkuja.
Ainekset
| Määrä | Ainesosa |
|---|---|
Pohja | |
| 6 dl | vehnäjauhoja |
| 2 dl | tummaa kaakaojauhetta |
| 2 tl | leivinjauhetta |
| 2 tl | soodaa |
| 100 g | voita |
| 3 1/2 dl | sokeria |
| 1 1/2 dl | fariinisokeria |
| 3 kpl | kananmunaa |
| 3 dl | piimää |
| 2 dl | vahvaa kahvijuomaa |
Kreemi | |
| 300 g | voita |
| 5 dl | tomusokeria |
| 3/4 dl | kuohukermaa |
| tippa punaista elintarvikeväriä | |
| tippa keltaista elintarvikeväriä | |
Limemansikat | |
| 500 g | mansikoita |
| 1 kpl | lime |
| 1 rkl | sokeria |
Koristeluun | |
| 50 g | valkosuklaata |
| vadelmia | |
| pieniä pääsiäismunia | |
| minttua | |
Valmistus (Uuni 175°C)
- 1
Kuumenna uuni 175 asteeseen. Voitele ja jauhota 2 kakkuvuokaa (halkaisija n. 15 cm).
- 2
Tee pohjat. Yhdistä kuivat aineet. Sulata margariini. Sekoita se, kananmunat ja piimä jauhoihin. Lisää kahvi ja vatkaa tasaiseksi. Jaa vuokiin ja paista uunissa noin 45 minuuttia. Anna jäähtyä hetken aikaa, kumoa ja jäähdytä kokonaan.
Määrä Ainesosa 6 dl vehnäjauhoja 2 tl leivinjauhetta 2 tl soodaa 3 1/2 dl sokeria 1 1/2 dl fariinisokeria 2 dl tummaa kaakaojauhetta 100 g voita 3 kpl kananmunaa 3 dl piimää 2 dl vahvaa kahvijuomaa - 3
Tee suklaakoristeet valmiiksi. Sulata valkosuklaa, levitä ohuelti leivinpaperille ja pakasta. Kun suklaa on kovettunut, murra suklaasta isoja paloja kakun koristeeksi.
Määrä Ainesosa 50 g valkosuklaata - 4
Tee kreemi. Vatkaa huoneenlämpöinen voi pehmeäksi sähkövatkaimella tai yleiskoneella. Lisää tomusokeri pienissä erissä. Lisää kerma ja vatkaa. Jaa kreemistä 1/3 toiseen kulhoon ja värjää se vaalenpunaiseksi punaisella elintarvikevärillä. Lusikoi pinkki kreemi pursotuspussin. Värjää jäljelle jäänyt kreemi halutessasi keltaisella elintarvikevärillä.
Määrä Ainesosa 300 g voita 5 dl tomusokeria 3/4 dl kuohukermaa tippa punaista elintarvikeväriä tippa keltaista elintarvikeväriä - 5
Tee limemansikat. Perkaa ja viipaloi mansikat kulhoon. Pese lime. Raasta limen kuori ja purista mehu mansikoiden joukkoon. Lisää sokeri ja sekoita. Anna maustua ja mehustua hetki.
Määrä Ainesosa 500 g mansikoita 1 kpl lime 1 rkl sokeria - 6
Tasoita ja halkaise kakkupohjat. Pursota pohjan reunalle kreemiympyrä keltaisesta kreemistä. Lusikoi keskelle mansikoita. Kokoa muut kerrokset samoin. Peitä kakku keltaisella kreemillä. Laita kylmään 30 minuutiksi.
- 7
Pursota pinkkiä kreemiä kakun alaosaan. Tasoita pinta kuumaan veteen kastetulla, kuivatulla lastalla. Koristele kakku kreemiruusukkeilla, vadelmilla, suklaamunilla, suklaakoristeilla ja mintulla.
Määrä Ainesosa vadelmia pieniä pääsiäismunia minttua
Ravintosisältö
775
Energiaa kcal
3243
Energiaa kj
34,8 g
Rasvaa
21,4 g
Tyydyttynyttä rasvaa
104,0 g
Hiilihydraatteja
78,5 g
Sokereita
3,9 g
Kuituja
8,8 g
Proteiinia
1,1 g
Suolaa
775
Energiaa kcal
3243
Energiaa kj
34,8 g
Rasvaa
21,4 g
Tyydyttynyttä rasvaa
104,0 g
Hiilihydraatteja
78,5 g
Sokereita
3,9 g
Kuituja
8,8 g
Proteiinia
1,1 g
Suolaa
Ravintotiedot ovat suuntaa antavia. Kun valmistat ruokaa tai leivot erityisruokavaliota noudattavalle, tarkistathan tuotteiden sopivuuden pakkausmerkinnöistä.
Ainekset, joita laskelma ei huomioi: tippa punaista elintarvikeväriä, tippa keltaista elintarvikeväriä, vadelmia, pieniä pääsiäismunia, minttua.
Lähde: Terveyden ja hyvinvoinnin laitos, Fineli
- 1.Ruoka ei miellytä, valokuvaaja paikalla – näistä syistä vieraat eivät saavu häihin
- 2.Alusvaatteista tuttu kuviointi on nyt neuleissa – et palele kesäillassa
- 3.Kesän paras pääruoka tehdään grillissä – näillä 7 reseptillä pärjäät koko grillikauden
- 4.Luovuitko sinäkin tästä huonekalusta? Nyt se palaa näyttävästi
- 5.Nyt se tapahtui: 90-luvun verhot palasivat muotiin
- 6.Juhannusmenu juhlistaa kesää tänä vuonna erityisen herkullisella tavalla!













