Joko kesän ensimmäinen jäätelötuutti on syöty? – Lue viisi tuuttifaktaa
Monen mielestä jäätelö on parasta kesässä. Jätskituuteissa suklaa on suomalaisten suosikkimaku.

Teksti: Leila Mehto
Kuvat: Hanna Ruusulampi
12.5.2020 | Päivitetty 30.1.2025
Tiesitkö nämä viisi asiaa jäätelötuuttien ostajista?
- Eniten jäätelötuutteja myytiin viimeisen vuoden aikana Helsingissä, Kannelmäen Kaaren Prismassa. 44 % kaikista jäätelötuuteista myydään Etelä-Suomen osuuskauppojen alueella. Etelässä jäätelöä ostettiin myös suhteellisesti enemmän kuin Pohjois-Suomessa.
- Viimeisen vuoden aikana noin puolet S-ryhmän myymistä jäätelötuuteista myytiin kesäkuun alun ja elokuun lopun välillä. Jäätelötuutteja ostetaan kaikkina viikonpäivinä, mutta hitusen aktiivisemmin viikonloppuisin.
- 6/10 myydystä jäätelötuutista päätyy naisten ostoskoriin. Noin 35 % jäätelötuutteja ostaneista asiakkaista asuu lapsiperheessä.
- Suklaa on suomalaisten suosikki. Jätskituutteja ostaneista 44 % valitsi suklaan. Toiseksi suosituimpia ovat erilaiset karkkimaut ja kolmanneksi suosituimpia toffee-, nougat- ja kinuskijätskit. Viiden kärkeen mahtuvat myös kuningatar- ja vaniljatuutit.
- Kuusi yksittäistuuttia ja neljä tuuttien monipakkausta – sen verran jäätelötuuttien ystävät niitä viimeisen vuoden aikana ostivat. Määrä on jäätelötuutteja ostaneiden asiakasomistajien keskiarvo.
Jätskituutteja ostaneista 44 % valitsi suklaan.
Lue lisää jäätelöistä
Luetuimmat
- 1.Nyt se tapahtui: 90-luvun verhot palasivat muotiin
- 2.Muistatko kamalan juhannuksen 2014?
- 3.Legendaarinen silmämeikki on taas trendikäs
- 4.Luovuitko sinäkin tästä huonekalusta? Nyt se palaa näyttävästi
- 5.Onko tässä maailman paras kakku? Hurmaavimmat britakakut kevään ja kesän juhliin
- 6.Mökkiolympialaiset suunnitteilla? Opi kahdeksan hauskaa lajia














