Älä heitä pois! Näistä mökkilöydöistä maksetaan nyt yllättävän paljon

Mökkien kaapeissa voi piillä yllättävän arvokasta tavaraa. Katso, mikä käy nyt kaupaksi ja mistä voi saada jopa satasia.

Kukkakuvioitu teekuppi ja aluslautanen pöydällä, taustalla pinoja samanlaisia astioita.
Teksti: Maarit Rasi
Kuvat: Eveliina Vuorma
10.7.2026 | Päivitetty 10.7.2026

Ihanaa – kesä ja mökkikausi on täällä!

Mökillä voi tehdä myös pienen aarteenetsinnän. Vanhoihin kaappeihin on vuosikymmenten aikana kertynyt astioita, tekstiilejä ja koriste-esineitä, joita ei ole tullut käytettyä pitkään aikaan.

Juuri nyt osa niistä kiinnostaa enemmän kuin vuosiinja osasta ollaan valmiita maksamaan yllättävän hyvää hintaa.

Moni tämänkin päivän arkinen tuote voi tulevaisuudessa olla haluttu vintage-esine.

Helsingin Kannelmäessä suosittua Muija Second hand shopia pitävä Taina Vuorela kertoo, että etenkään nuoret second handin ostajat eivät enää tuijota pelkästään astian valmistajaa tai suunnittelijaa.

Yllättävää kyllä, aivan tavalliselta 1960–1970-luvun kesämökiltä voi löytyä esineitä, joille löytyy nyt ostajia vintage-markkinoilla.

Kaikki ei tosin mene kaupaksi. Esimerkiksi kultareunaiset astiat tai pienet, puhalluskoristeiset Arabian kahvikupit ovat tällaisia.

”Ne olivat niin pieniä, etteivät ne enää kiinnosta. Kultareunaiset astiat taas eivät sovi tiskikoneeseen”, Vuorela sanoo.

Keskeinen kriteeri on käytettävyys. Tanja Vuorela kertoo, mitä mökkien aarteita tällä hetkellä metsästetään kirppiksiltä.

Arabian maisema-astiat ja vanhat englantilaiset astiat

Grandmacore on tyyli- ja estetiikkatrendi, joka ammentaa inspiraationsa mummolasta eli vanhan ajan kodikkuudesta, nostalgisista esineistä ja vähän retrosta tunnelmasta.

Juuri siksi Arabian 1940-1980-luvuilla valmistamat Maisema-astiat, Suomen kukka ja Kesäkukka-astiat ovat nyt erityisen himoittuja. Myös vanhat englantilaiset, nimettömämpien valmistajien astiat, menevät kaupaksi.

”Kattauksia tehdään erilaisista vadeista ja lautasista. Niiden ei tarvitse olla saman värisiä, kunhan ne ovat suurin piirtein samanlaisia. Esimerkiksi punaisia ja harmaita astioita yhdistetään niin, että kattauksesta tulee kivan näköinen."

Sinivalkoiset posliiniastiat pöydällä: kannu, teekuppi ja lautasia, perinteinen kuviomaalaus.

Arabian Maisema-astiat ja Suomen kukka -astiat ovat haluttua tavaraa kirpputoreilla.

Vielä muutama vuosi sitten ostajille oli tärkeää, että lautasen valmistaja olisi Arabia tai tanskalainen Royal Copenhagen. Nyt oikea ulkonäkö riittää.

”Näitä nimettömämpien valmistajien, kuten Staffordshiren, valmistamia astioita, ei aiemmin arvostettu, ja itsekin kieltäydyin ostamasta niitä vielä pari vuotta sitten. Nyt niitä ostavat etenkin nuoret. He eivät mieti valmistajaa tai sitä, kuka ne on suunnitellut", Vuorela kertoo.

Arabian fasaaniteemaiset astiat

Tunnetko Arabian Fasaani-vaasit ja -lautaset, joissa on tunnistettava, fasaaniaiheinen kuvio? Tämä monen tunnistama astia on monen himoitsema. Kunto määrittää jälleenmyyntihinnan.

”Hyväkuntoinen fasaanilautanen on 20 euroa kappale. Isompikokoinen tarjoiluvati voi maksaa 45-50 euroa",

Arabian Fasaani-kannu

Arabian Fasaani-kannu on himoittu mökkiaarre.

Eläinfiguurit

Vaikka käytännöllisyys on nyt myyntivaltti, myös niin sanotusti tarpeettomalle mutta kauniille koriste-esineille löytyy nyt ostajia.

”Eläinfiguurit, kuten puput, bambit ja simpukkakuviot, kiinnostavat valtavasti. Myös joutsen on nyt todella trendikäs. Figuurit voivat olla posliinia, tai valmistettu savesta."

Pienet keraamiset eläinfiguurit rivissä: jäniksiä, saappaasta kurkistava kissa ja vihreä sammakko vaalealla pöydällä.

Eläinfiguurit ovat yllättävä kirpputorisuosikki.

Kuvassa kukkopillejä.

Kukkopillejä kysyvät etenkin ulkomaalaiset turistit.

Vuorelalta kysellään etenkin Svante Turusen töitä. Nuorille ostajille suunnitteljalla ei kuitenkaan ole väliä.

”Myös kukkopillejä menee valtavasti. Niitä menee tosin paljon ulkomaille, sillä kaupassani käy runsaasti ulkomaalaisia."

Messinkivalaisimet

Paavo Tynell on Suomen ylpeydenaihe, sillä hänen suunnittelemistaan messinkivalaisimista maksetaan nykyään maltaita ulkomaita myöten.

Tynellin vanavedessä myös muut messinkivalaisimet ovat nostaneet suosiotaan.

"Esimerkiksi Itsun valmistamien messinkivalaisimien hinnat ovat nousseet. Samalla peltivalaisimien suosio on hiipunut", Vuorela sanoo.

Trendaavien valaisimien joukkoon ovat nousseet kattoon kiinnitettävät plafondivalaisimet, joissa on vekkimäinen verhoilu.

”Niiden hinnat ovat nousseet. Jos puhutaan Lisa Pape-Johanssonin suunnittelmista valaisimista, hinnat ovat sadoissa euroissa."

Ruutukankaat

Ruutukankaat ovat tehneet yllättävän paluun.

”Pieni ruutupöytäliina maksaa noin 10 euroa, suurempi kangaspala noin 20 euroa”, Vuorela kuvaa.

Trendissä näkyy cottagecore-henkinen sisustaminen: mummolamainen pehmeys ja tekstiilit tekevät paluuta myös kaupunkikoteihin, kuten sisustussuunnittelija Malla Tapio kertoi aiemmassa jutussamme.

Perinnetekstiilit

Mökkien seiniltä löytyy yhä yllättävän kiinnostavia perinnetekstiilejä – ja osa niistä voi olla keräilijöiden silmissä arvokkaita. Esimerkiksi tekstiilitaiteilija Elsa Montell‑Saanion raanut erottuvat joukosta.

”Työt maksavat toista sataa euroa”, Vuorela vinkkaa.

Arvostetun Elsa Montell-Saanion työ

Arvostetun Elsa Montell-Saanion työ ikuistettiin Muija Second Hand -liikkeessä Helsingin Kannelmäessä.

Toinen mökeiltä usein löytyvä tekstiiliryhmä ovat Helmi Vuorelma Oy:n valmistamat täkänät, joita tehtiin erityisesti 1900-luvun puolivälissä. Monien suosittujen mallien takana on nimekäs suunnittelija. Ostajia kiinnostavat erityisesti Maija Kolsi‑Mäkelän työt.

”Ne kiinnostavat ostajia, sillä työt ovat erityisen harmonisia väreiltään. Kolsi-Mäkelän täkänöistä maksetaan tyypillisesti noin 50–80 euroa, Vuorela kertoo.