Ällistyttävän helppoa! Näin saat taas valkoisen vessanpöntön
Onko tuttua: vessanpönttö on likainen, vaikka kuinka sitä hinkkaa? Pöntön pinttyneet tahrat lähtevät yllättävän helposti. Kokeile, jos et usko!


Vessanpöntön puhdistaminen ei ehkä ole kodin hohdokkain askare, mutta se kannattaa tehdä säännöllisesti siivouksen yhteydessä. Moni kuitenkin tuskailee saman ongelman kanssa: vaikka kuinka pönttöä pesisi, se näyttää silti likaiselta. Mikä neuvoksi?
Usein ongelmana on pönttöön kertynyt kalkki ja pinttynyt lika, jotka värjäävät pinnan tai muodostavat tummia laikkuja. Tähän eivät tehoa tavalliset wc-puhdistusaineet, vaan tarvitaan vähän tehokkaampia keinoja. Onneksi ainekset tehokkaaseen wc-puhdistukseen löytyy monen siivouskaapista jo valmiina.
Kalkinpoisto on kaiken perusta
Kalkkisaostumat ovat yleinen syy siihen, miksi pönttö ei tunnu puhdistuvan kunnolla. Ne kertyvät erityisesti vedenpinnan rajaan ja takareunaan. Tehokkain ja hellävaraisin tapa on käyttää etikkaa tai sitruunahappoa, jotka liuottavat kalkin pois.
Kaada pönttöön noin 2 desiä etikkaa tai liuota pari ruokalusikallista sitruunahappoa litraan vettä ja kaada pönttöön. Anna vaikuttaa muutaman tunnin ajan tai yön yli, pese vessaharjalla ja huuhtele.
Testaa myös konetiskitablettia
Yllättävän tehokas kikka piilee keittiössä: konetiskiainetabletti voi pelastaa toivottomalta näyttävän pöntön. Tabletin puhdistavat ja rasvaa sekä kalkkia irrottavat aineet toimivat hyvin myös wc:n puhdistuksessa.
Pudota yksi konetiskiainetabletti veteen pöntön pohjalle, anna liueta ja vaikuttaa yön yli. Aamulla harjaa ja huuhtele – tulos voi yllättää!
Ruokasooda toimii kaikkeen
Jos pöntön pohjalla on runsaasti tummentumia tai mustia viiruja, kannattaa kokeilla ruokasoodan ja etikan yhdistelmää. Ruokasooda toimii kevyesti hankaavana aineena ja etikka pehmittää pinttynyttä likaa. Kuohuva reaktio puhdistaa ja raikastaa tehokkaasti ilman kovia kemikaaleja.
Ripottele pönttöön reilusti ruokasoodaa ja kaada päälle 1-2 desiä etikkaa. Anna vaikuttaa muutaman tunnin ajan tai yön yli. Lopuksi harjaa ja huuhtele.
Kokeile wc-pommia
Martat neuvovat kokeilemaan likaiseen pönttöön niin kutsuttua wc-pommia. Pönttöä puhdistavia paloja on helppo tehdä kerralla useampi.
Sekoita reilu desi ruokasoodaa ja vajaa desi sitruunahappoa kulhossa. Suihkauta seokseen hieman vettä, kunnes se muistuttaa kosteaa hiekkaa. Painele seos jääpalamuotteihin ja anna kuivua yön yli.
Tiputa pommi pönttöön ja anna vaikuttaa viiden minuutin ajan. Lopuksi harjaa ja huuhtele.




