Tiramisu
Italialainen tiramisu on yksi maailman suosituimmista jälkiruoista. Kahvilla ja manteliliköörillä kostutetut savoiardikeksit kohtaavat kuohkean mascarponevaahdon ja pinta hunnutetaan kerroksella tummaa kaakaojauhetta.
Ainekset (10 annosta)
| Määrä | Ainesosa |
|---|---|
| 200 g | savoiardi-keksejä |
Täyte | |
| 3 kpl | kananmunaa |
| 3 dl | tomusokeria |
| 500 g | (2 prk) mascarponejuustoa |
| 4 rkl | mantelilikööriä |
| 2 dl | kuohukermaa |
Kostutus | |
| 2 dl | vahvaa kahvia |
Lisäksi | |
| 3 rkl | kaakaojauhetta |
Valmistus
- 1
Valmista täyte. Erottele kananmunan keltuaiset ja valkuaiset. Vatkaa valkuaiset kovaksi vaahdoksi. Vatkaa keltuaiset ja tomusokeri vaahdoksi. Sekoita mascarponejuusto ja mantelilikööri keltuaisvaahtoon. Vaahdota kerma. Yhdistä seokset varovasti nostellen.
Määrä Ainesosa 3 kpl kananmunaa 3 dl tomusokeria 500 g (2 prk) mascarponejuustoa 4 rkl mantelilikööriä 2 dl kuohukermaa - 2
Kostuta puolet kekseistä yksi kerallaan kahvissa ja asettele vierekkäin isoon tarjoiluastiaan (noin 3 l). Levitä päälle puolet täytteestä. Kostuta loput kekseistä samoin ja asettele täytteen päälle. Levitä pinnalle loput täytteestä ja peitä kelmulla.
Määrä Ainesosa 2 dl vahvaa kahvia - 3
Anna kakun maustua jääkaapissa noin 3–6 tuntia. Siivilöi pinnalle reilu kerros kaakaojauhetta juuri ennen tarjoilua.
Määrä Ainesosa 3 rkl kaakaojauhetta
Tiramisusta voi jättää manteliliköörin pois tai käyttää sen tilalla hieman manteliaromia.
Ravintosisältö
343
Energiaa kcal
1433
Energiaa kj
18,2 g
Rasvaa
11,1 g
Tyydyttynyttä rasvaa
33,9 g
Hiilihydraatteja
27,2 g
Sokereita
1,3 g
Kuituja
7,9 g
Proteiinia
0,6 g
Suolaa
343
Energiaa kcal
1433
Energiaa kj
18,2 g
Rasvaa
11,1 g
Tyydyttynyttä rasvaa
33,9 g
Hiilihydraatteja
27,2 g
Sokereita
1,3 g
Kuituja
7,9 g
Proteiinia
0,6 g
Suolaa
Ravintotiedot ovat suuntaa antavia. Kun valmistat ruokaa tai leivot erityisruokavaliota noudattavalle, tarkistathan tuotteiden sopivuuden pakkausmerkinnöistä.
Lähde: Terveyden ja hyvinvoinnin laitos, Fineli
- 1.Nyt se tapahtui: 90-luvun verhot palasivat muotiin
- 2.Laitatko haarukat väärin tiskikoneeseen? Niihin tarttuu likaa
- 3.Kaksi helppoa tapaa yhdistää virkatut isoäidinneliöt – katso kuvalliset ohjeet
- 4.Luovuitko sinäkin tästä huonekalusta? Nyt se palaa näyttävästi
- 5.Tähdet, tähdet -voittaja Noora Louhimo muutti maalle – “ADHD-oireeni lientyvät täällä”
- 6.Kaappi täynnä tavallisia vaatteita? Tee näin ja oletkin tyylikäs













