Mansikkapavlova
Ainekset
Valmistus
Kuumenna uuni 125 asteeseen. Vatkaa huoneenlämpöiset valkuaiset kuohkeaksi vaahdoksi kuivassa lasi- tai metallikulhossa. Lisää 1 dl sokeria vähän kerrallaan koko ajan vatkaten, kunnes vaahto on kovaa ja kiiltävää. Siivilöi joukkoon maissitärkkelys ja sekoita hyvin. Kääntele loppu sokeri ja viinietikka muovilastalla marenkivaahtoon.
Piirrä leivinpaperille ympyrä (ø 25 cm). Laita paperi uunipellille ylösalaisin, niin kynän jälki ei tartu marenkiin. Levitä marenkiseos lusikalla ympyrän sisälle niin, että marengin keskiosa jää ulkoreunoja matalammaksi.
Paista marenkia uunin keskitasolla 1 tunti. Katkaise virta uunista ja jätä marenki uuniin kuivumaan 2 tunniksi.
Täytä pavlova juuri ennen tarjoilua. Pese ja raasta limen kuori ja purista mehu. Sekoita kuoriraaste, limemehu ja sokeri rahkaan. Vatkaa kerma vaahdoksi. Sekoita kermavaahto rahkaan. Levitä täyte marenkilevylle. Koristele pavlova mansikoilla ja rouhitulla valkosuklaalla.
Lisää aiheesta
Ravintosisältö
Tämäkin resepti on suunniteltu hyvinvointiasi ajatellen.
Annos
100g
280
1170
13,6 g
8,9 g
33,1 g
32,5 g
0,9 g
4,8 g
0,1 g
Ravintotiedot ovat suuntaa antavia. Valmistettaessa ruokaa erityisruokavaliota noudattavalle, tarkista tuotteiden sopivuus pakkausmerkinnöistä.
Ravintolaskelmassa ei huomioitu:
2 tl Maissitärkkelystä.
Lähde: Terveyden ja hyvinvoinnin laitos, Fineli