Vaippakakku koristaa baby shower -juhlat
Vaipoista koottu kakku on hauska, näyttävä ja käytännöllinen idea lahjaksi baby shower -juhliin eli vauvakutsuille tai ristiäisiin.

Vaippakakku koristaa baby shower -juhlat
Vaippakakkuinnostus on rantautunut Suomeen babyshowerien tapaan Amerikasta. Vauvakutsuilla juhlitaan tulevaa äitiä ja vauvaa ystäväporukassa.
Näyttävä vaippakakku on helppo koota, ja sen täyttämisessä ja koristelussa on vain mielikuvitus rajana.
Ohjeet vaippakakun tekoon
Vaippakakun tarvikkeet
- vaippoja (esimerkkikakkuun käytettiin noin 65 vaippaa)
- kumilenkkejä
- tukeva alusta esimerkiksi pahvista tai suuri tarjotin
- noin 3 metriä koristenauhaa
- koristeita oman maun mukaan.
Vinkkejä kakun täytteeksi
- tuttipulloja
- pyyhkeitä
- potkupukuja
- leluja.
Koristeiksi sopivat
- tutit
- ilmapallot
- pehmolelut.
1. Kierrä vaipat rullalle pituussuunnassa siten, että vaipan resoriosa jää piiloon rullan sisälle. Kiinnitä jokainen vaippa rullalle kumilenkillä siten, että lenkki jää vaipan keskelle. Asettele rullista kakun alin kerros tukevan alustan tai tarjottimen päälle.
2. Jatka seuraava kerros alimman päälle ja taas seuraava edellisen päälle, kunnes kakku on haluamasi kokoinen.
Esimerkin kakun alaosassa on noin 35 rullaa, keskikerroksessa noin 20 rullaa ja yläkerroksessa 9 rullaa. Laita kunkin kerroksen ympärille isompi kumilenkki tukemaan rakennelmaa.
3. Viimeistele vaippakakku koristenauhalla ja ruseteilla siten, että kuminauhat jäävät nauhan alle.
Esimerkkikakkua ei ole täytetty tai koristeltu muutoin kuin sinisellä silkkinauhalla, mutta voit valita omaan kakkuun mieleisesi ja saajaa miellyttävät koristeet ja täytteet. Koko kakun voi kääriä vielä näyttävään sellofaaniin, jolloin mahdolliset liitetyt koristeetkin pysyvät matkassa mukana helpommin.
Valmistaisitko vaippakakun koristeita itse?
- 1.Nämä mökkituliaiset toimivat aina – parhaat ideat kesään
- 2.Luovuitko sinäkin tästä huonekalusta? Nyt se palaa näyttävästi
- 3.Näin syntyy helppo kesäviikko: 7 herkullista ideaa ruokapöytään
- 4.Mitä teet kahvinkeiton jälkeen? Moni pilaa pannunsa turhaan
- 5.Nyt se tapahtui: 90-luvun verhot palasivat muotiin
- 6.Laitatko haarukat väärin tiskikoneeseen? Niihin tarttuu likaa














