Grillattu lohileipä
arvosana4/5
30 min
Grillatulla lohella täytetyt leivät ovat kesäistä pikaruokaa parhaimmillaan. Lohen kaveriksi sopivat cheddarjuusto, salaatti ja makea chilikastike.
Ainekset (4 annosta)
| Määrä | Ainesosa |
|---|---|
| 300 g | lohifileetä |
| 1/2 tl | suolaa |
| 1/4 tl | mustapippuria rouhittuna |
| 1/2 kpl | jäävuorisalaattia |
| 100 g | cheddarjuustoa |
| 8 kpl | vaaleaa leipäviipaletta |
| 1 dl | makeaa chilikastiketta |
Valmistus
- 1
Kuumenna grilli. Leikkaa lohifileestä noin 1 ½ cm paksuisia viipaleita. Suolaa ja pippuroi viipaleet molemmin puolin. Anna maustua hetki. Huuhtele salaatti ja revi paloiksi. Viipaloi juusto.
Määrä Ainesosa 300 g lohifileetä 1/2 tl suolaa 1/4 tl mustapippuria rouhittuna 1/2 kpl jäävuorisalaattia 100 g cheddarjuustoa - 2
Paahda leipäviipaleita hetki grillissä. Käännä leivät ja jaa juustoviipaleet leiville ja nosta leipäviipaleet grillin ylätasolle tai jatka grillausta miedolla lämmöllä, kunnes juusto on sopivasti sulanut.
Määrä Ainesosa 8 kpl vaaleaa leipäviipaletta - 3
Nosta lohipalat kuuman grillin parilapuolelle ja grillaa molemmin puolin ½–1 minuuttia. Nosta palat leveällä lastalla lautaselle, peitä kevyesti leivinpaperilla ja anna vetäytyä hetki. Älä kypsennä kalaa liikaa, sillä täysin kypsänä se kuivuu ja hajoaa herkästi.
- 4
Kokoa leivät. Nosta sulaneen juuston päälle salaattia ja lohta. Mausta makealla chilikastikkeella. Käännä lopuksi päälle toinen leipäviipale juustopuoli alaspäin. Kiinnitä leivät halutessasi tikuilla.
Määrä Ainesosa 1 dl makeaa chilikastiketta
Ravintosisältö
417
Energiaa kcal
1746
Energiaa kj
20,5 g
Rasvaa
8,0 g
Tyydyttynyttä rasvaa
32,5 g
Hiilihydraatteja
11,5 g
Sokereita
1,8 g
Kuituja
24,8 g
Proteiinia
2,6 g
Suolaa
417
Energiaa kcal
1746
Energiaa kj
20,5 g
Rasvaa
8,0 g
Tyydyttynyttä rasvaa
32,5 g
Hiilihydraatteja
11,5 g
Sokereita
1,8 g
Kuituja
24,8 g
Proteiinia
2,6 g
Suolaa
Ravintotiedot ovat suuntaa antavia. Kun valmistat ruokaa tai leivot erityisruokavaliota noudattavalle, tarkistathan tuotteiden sopivuuden pakkausmerkinnöistä.
Lähde: Terveyden ja hyvinvoinnin laitos, Fineli
- 1.20 vuotta riitti – Jyrki Sukula myi viinitilansa Italiassa
- 2.Onko kotisi aina pölyinen? Nyt kerromme yhden syypään
- 3.Ällistyttävän helppoa! Näin saat taas valkoisen vessanpöntön
- 4.Teini ihastui satulinnaan metsässä – nyt se on hänen omansa
- 5.Mitä teet kahvinkeiton jälkeen? Moni pilaa pannunsa turhaan
- 6.Voiko 11 000 eurolla rakentaa talon? Tiia teki niin













