Hyvää hävikistä: vinkit lihan, kanan, kalan ja kananmunan käyttöön
Hyödynnä lihan, kalan ja kanan sekä kananmunien rippeet seuraavana päivänä vaikka voileivän päällysteenä, munakkaassa tai keitossa. Poimi vinkit ja hyödynnä hävikki!

Teksti: Yhteishyvä
Kuvat: Ninna Lindström
22.10.2018 | Päivitetty 30.1.2025
Liha, kana ja kala
- Aterialta jäänyt liha, kala ja kana sopivat mainiosti seuraavana päivänä voileipien päällysteeksi.
- Näistä aineksista syntyy myös tunnetuin tähderuoka, pyttipannu. Lisäksi pyttipannuun voi käyttää keitettyjä perunoita, munia, sipulia ja juustoraastetta.
- Lihan, kanan ja kalan rippeistä voi valmistaa myös uuden ruoan, kuten kiusauksen, pastan, pizzan tai piiraan.
- Ylijäänyttä jauhelihaa voi käyttää tacojen täytteenä, jauhelihawokissa tai pizzapatonkien päällä.
- Lihapullia voi viipaloida leivän päälle, silputa uuniperunan täytteeksi, munakkaaseen tai pyttipannuun.
- Pakasta joulukinkun rippeet pienissä erissä kuutioituna. Käytä esimerkiksi munakkaisiin, keittoihin, uuniperunoihin, laatikoihin ja piiraisiin.
Kananmuna
- Valkuaiset ja keltuaiset voi pakastaa erikseen.
- Valkuaisista valmistetut ja marenkikakkupohjat säilyvät pitkään. Murusteltu marenki sopii myös koristeeksi ja rakenteen antajaksi monenlaisiin leivonnaisiin ja jälkiruokiin.
- Munakas on erinomainen proteiinin lähde, johon saat uppoamaan ison kasan vanhenemassa olevia kananmunia.
- Raaoista valkuaisista pyöräytät marjojen kanssa ravintorikkaan smoothien.
- Valmista keitetyistä kananmunista munasalaattia tai munavoita.
Hyvää hävikistä: Lue juttusarjan muut osat
Täältä löydät lisää näppäriä hävikkivinkkejä ja -reseptejä
Luetuimmat
- 1.Haisevatko puhtaat pyykkisi? On aika tehdä pesukoneelle näin
- 2.Luovu näistä tavaroista kotona – et jää kaipaamaan
- 3.Onpa helppoa! Tee nämä 5 asiaa joka päivä, ja koti pysyy siistinä
- 4.20 vuotta riitti – Jyrki Sukula myi viinitilansa Italiassa
- 5.Tässä ne tulevat: Yhteishyvän top 3 parhaat mustikkapiirakat + 2 uutta reseptiä
- 6.Mitä teet kahvinkeiton jälkeen? Moni pilaa pannunsa turhaan

























